- DHZ

Aktualizované 9. 5. 2018
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Cvičný pád lietadla nad Vlkovou
Dobrovoľní hasiči i samaritáni cvične bojovali s veľkou tragédiou.

Nad obcou Vlková si v piatok popoludní dobrovoľní hasiči spolu so samaritánmi vyskúšali svoje záchranárske schopnosti v rámci cvičenia záchranného systému okresu Kežmarok a Asociácie samaritánov Slovenskej republiky a Rakúska.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Lietadlo stratilo orientáciu a na palube s cestujúcimi nabúralo do svahu. Asi okolo 15:00 hod. naše jednotky dostali hlásenie z operačného strediska o páde lietadla s cestujúcimi nad obcou Vlková.  Po nahlásení sme sa za pomoci svetelných signálov a sirén presunuli na miesto nešťastia spolu s ostatnými jednotkami z okresu. 


Krik, zúfalstvo a plač bolo ako prvé ktoré sme zaregistrovali po našom príchode. Veliteľ zásahu rozdelil pomocou radio stanice úlohy a záchranná akcia sa začala. Na tomto cvičení sa zúčastnili aj naše dve posádky. Prvá posádka 1+3 s vozidlom Iveco mala za úlohu zneškodniť plamene horiaceho lietadla pomocou peny.  Druhá posádka 1+3 s vozidlom Avia, zachraňovala zranených. 

V krátkom čase sa nám podarilo ošetriť zranených, podať prvú pomoc, evakuovať z miesta nehody a pripraviť na prevoz sanitnými vozidlami do nemocnice.  Asi po cca 1 hodine sa podarilo aj požiar eliminovať a úplne uhasiť.  

Po ukončení zásahu a činnosti sme sa presunuli do zasadačky OÚ Vlková kde p. Lučanský zhodnotil priebeh a činnosť hasičov, kde skonštatoval, že sme si počínali dobre až na malé nedostatky ktoré vyplynuli z danej situácie. Po skončení hodnotenie sme mali voľnú debatu s gulášom a občerstvením. 


Takéto cvičenia nám dávajú veľa pozitívnych skúsenosti do našej dobrovoľnej činnosti hasičov. Veríme, že takýchto cvičení bude viac  a budú preverovať našu pripravenosť pomôcť.  
 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky